MENU

PIAA all-state boy's basketball teams released

PIAALogo.png

HARRISBURG -- The 2018 PA sports writers all-state teams were published Tuesday afternoon:

CLASS 6A

FIRST TEAM

Eric Dixon, Abington, 6-7 jr, 24.0 ppg

Drew Friberg, State College, 6-7 sr, 20.0 ppg

Lynn Greer III, Roman Catholic, 6-3 so, 15.3 ppg

Seth Lundy, Roman Catholic, 6-6 jr, 16.6 ppg

Naheem McLeod, Plymouth-Whitemarsh, 7-2 jr, 19.5 ppg

Ethan Morton, Butler, 6-6 so, 24.6 ppg

SECOND TEAM

Chris Arcidiacono, Neshaminy, 6-3 sr, 26.4 ppg

Allen Betrand, Roman Catholic, 6-3 sr, 14.2 ppg

Amante Britt, Woodland Hills, 5-10 sr, 20.2 ppg

William Jeffress, McDowell, 6-6 fr, 21.2 ppg

Phil Jurkovec, Pine-Richland, 6-5 sr, 16.1 ppg

Khalif Meares, Abraham Lincoln, 6-3 sr, 14.0 ppg

Josh Samec, Hazleton, 6-8 sr, 15.2 ppg

THIRD TEAM

Jhamir Brickus, Coatesville, 5-11 so, 19.2 ppg

Wesley Butler, Reading, 6-1, jr, 16.7 ppg

Ed Croswell, Saint Joseph’s Prep, 6-7 sr, 13.5 ppg

Hakim Hart, Roman Catholic, 6-5 jr, 15.1 ppg

Robbie Heath, Abington, 6-2 sr, 18.8 ppg

Darius Kinnel, Saint Joseph’s Prep, 6-0 sr, 16.2 ppg

Jeff Planutis, Hazleton, 6-5 sr, 15.7 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Eric Dixon, Abington

COACH OF THE YEAR: Matt Griffin, Roman Catholic

CLASS 5A

FIRST TEAM

Donyae Baylor-Carroll, Milton Hershey, 5-9 sr, 23.5 ppg

Robby Carmody, Mars, 6-4 sr, 31.3 ppg

Jackson Danzig, Abington Heights, 6-6 sr, 17.3 ppg

Antonio Rizzuto, Northeastern, 6-3 sr, 23.4 ppg

George Tinsley, Abington Heights, 6-5 jr, 18.2 ppg

Isaiah Wong, Bonner-Prendergast, 6-3 jr, 22.2 ppg

SECOND TEAM

Andrew Funk, Archbishop Wood, 6-5 sr, 18.5 ppg

A.J. Hoggard, Archbishop Carroll, 6-3 so, 15.7 ppg

Ajiri Johnson, Bonner-Prendergast, 6-8 sr, 11.1 ppg

Bryce Laskey, Laurel Highlands, 6-4 sr, 33.3 ppg

Tyler Norwood, Penncrest, 5-11 sr, 21.6 ppg

Christian Ray, Haverford School, 6-6 jr, 18.9 ppg

Ryan Smith, Lampeter-Strasburg, 6-10 sr, 20.8 ppg

THIRD TEAM

Antwuan Butler, Cardinal O’Hara, 6-1 sr, 18.5 ppg

Kyree Generett, York, 6-1 sr, 21.0 ppg

Tariq Ingraham, Bonner-Prendergast, 6-9 jr, 12.6 ppg

Lashon Lindsey, Meadville, 6-7 jr, 23.1 ppg

Fred Mulbah, Northeastern, 5-9 sr, 14.3 ppg

Tyree Pickron, Archbishop Wood, 6-3 sr, 15.9 ppg

Deuce Turner, Malvern Prep, 6-1 so, 20.5 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Robby Carmody, Mars

COACH OF THE YEAR: Ken Bianchi, Abington Heights

CLASS 4A

FIRST TEAM

Dahmir Bishop, Imhotep Charter, 6-3 jr,

Marcus Hooker, New Castle, 5-11 sr, 16.1 ppg

Patrick Robinson, Conwell-Egan, 6-2 sr, 24.3 ppg

Donta Scott, Imhotep Charter, 6-7 jr, 11.5 ppg

Coletrane Washington, Quaker Valley, 6-5 sr, 21.5 ppg

Ryan Young, Bethlehem Catholic, 6-10 sr, 16.0 ppg

SECOND TEAM

Carlos Carter, Indiana, 6-4 sr, 23.3 ppg

Ryan Hughes, Middletown, 6-4 sr, 21.6 ppg

Casey Jack, Berks Catholic, 6-2 jr, 11.3 ppg

Leo O’Boyle, Scranton Prep, 6-8 jr, 20.3 ppg

Justin Paz, Bethlehem Catholic, 5-10 jr, 16.5 ppg

Ethan Porterfield, Sharon, 6-8 jr, 17.4 ppg

THIRD TEAM

Imil Britt, Johnstown, 5-7 sr, 19.8 ppg

Eric Esposito, Conwell-Egan, 6-6 sr, 16.1 ppg

Adam Freese, Kennard-Dale, 6-5 sr, 18.5 ppg

Chereef Knox, Imhotep Charter, 6-6 jr

Nate Kreitzer, Nanticoke, 5-9 jr, 19.4 ppg

Nathan Schneider, Saint Mary’s, 6-1 sr, 25.7 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Donta Scott, Imhotep Charter

COACH OF THE YEAR: Zach Sarver, Sharon

CLASS 3A

FIRST TEAM

Joe Batt, Greenville, 6-2 sr, 20.5 ppg

James Ellis, Westinghouse, 6-11 sr, 21.1 ppg

Sean Good, Trinity, 6-11 sr, 13.6 ppg

Dymir Montague, Neumann-Goretti, 6-3 sr, 14.8 ppg

Cameron Reddish, Westtown, 6-7 sr, 26.6 ppg

Sam Sessoms, Shipley School, 5-9 sr, 28.6 ppg

SECOND TEAM

Jalen Gaffney, Westtown, 6-3 jr, 16.5 ppg

Isaiah Graves, Catasauqua, 6-1 sr, 26.1 ppg

Keeno Holmes, Lincoln Park, 6-2 jr, 23.0 ppg

Matt Holsinger, Central Cambria, 6-6 sr, 21.8 ppg

Christian Ings, Neumann-Goretti, 5-10 jr, 11.2 ppg

Marrek Paola, Ligonier Valley, 6-6 jr, 24.3 ppg

Tyler Zimmerman, Richland, 6-2 sr, 14.3 ppg

THIRD TEAM

Noah Dillow, Chestnut Ridge, 6-2 sr, 25.3 ppg

Dimitri Gnall, Wyoming Seminary, 6-3 jr, 17.1 ppg

Nick Guadarrama, Perkiomen School, 6-6 sr, 16.9 ppg

Collin Instone, Richland, 6-3 jr, 14.2 ppg

Arion Lewis, Valley Forge Military Academy, 6-2 sr, 21.8 ppg

Sam Parini, Fairview, 6-10 sr, 15.6 ppg

Gerald Ross, Loyalsock, 6-2 jr, 18.1 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Cameron Reddish, Westtown

COACH OF THE YEAR: Greg Burke, Richland

CLASS 2A

FIRST TEAM

John Bol Ajak, Church Farm, 6-10 jr,

Owen Chambers, Coudersport, 6-2 jr, 24.9 ppg

Jordan Holmqvist, Moravian Academy, 6-0 jr, 19.8 ppg

Luke Ruggery, Bishop Guilfoyle, 5-10 jr, 21.1 ppg

Damon Wall, Constitution, 6-0 sr, 17.4 ppg

Isiah Warfield, Sewickley Academy, 6-4 so, 16.0 ppg

SECOND TEAM

Tyler Fritz, Marian Catholic, 6-1 so, 22.3 ppg

Patrick Galvin, Holy Cross, 5-10 sr, 13.7 ppg

Keshaun Hammonds, Constitution, 6-1 so, 14.1 ppg

Donovan Johnson, Our Lady of the Sacred Heart, 6-6 so, 19.0 ppg

Nate Ridgeway, Sewickley Academy, 6-6 jr, 13.0 ppg

Austin Wigley, Our Lady of the Sacred Heart, 6-2 jr, 14.7 ppg

THIRD TEAM

Tre Cunningham, Jeannette, 6-4 sr, 19.5 ppg

Rene Figueroa, Panther Valley, 5-7 jr, 18.6 ppg

Turner Kurt, Cambridge Springs, 6-7 sr, 18.7 ppg

Jahmir Marable-Williams, Constitution, 6-0 sr, 13.9 ppg

Isaiah Smith, Sewickley Academy, 6-2 so, 16.0 ppg

Dante Spadafora, Our Lady of the Sacred Heart, 5-11 fr, 15.0 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Damon Wall, Constitution

COACH OF THE YEAR: Al Callejas, Holy Cross

CLASS 1A

FIRST TEAM

Maceo Austin, Kennedy Catholic, 6-5 jr, 18.2 ppg

Jalen Gorham, York Country Day, 6-7 jr, 20.0 ppg

Mikeal Jones, Girard College, 6-8 so, 21.5 ppg

Thomas Schultz, Lourdes Regional, 6-5 jr, 20.4 ppg

Oscar Tshiebwe, Kennedy Catholic, 6-10 jr, 21.2 ppg

SECOND TEAM

Cameron Collins, Juniata Valley, 5-8 jr, 25.5 ppg

Brady Fyfe, Shade, 6-3 jr, 18.5 ppg

Tristan McDannell, Bishop Carroll, 5-9 so, 15.7 ppg

Zach McDonough, Vincentian, 6-2 sr, 24.1 ppg

Dawson Snyder, Shanksville-Stonycreek, 6-2 jr, 23.3 ppg

THIRD TEAM

Tre Charles, Union Area, 5-10 sr, 23.0 ppg

Carson Curry, Plumstead Christian, 6-0 jr, 19.9 ppg

Lyndon Henderson, Monessen, 6-2 jr, 22.0 ppg

John Saxe, Sullivan County, 6-1 sr, 16.0 ppg

Khalil Turner, Sankofa Freedom, 6-6 jr,

PLAYER OF THE YEAR: Maceo Austin, Kennedy Catholic

COACH OF THE YEAR: James Sandri, Lourdes Regional